Poprzedni temat «» Następny temat
Oscary (1929-2007)
Autor Wiadomość
bruder11 



Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 427
Skąd: PL

Wysłany: 2008-01-20, 16:34   Oscary (1929-2007)

-------------------------------------------------------------



OSCARY


OSCAR dla najlepszego filmu

2007 The Departed – Infiltracja
2006 Crash – Miasto gniewu
2005 Million Dollar Baby – Za wszelką cenę
2004 The Lord of the Rings: The Return of the King – Władca pierścieni: Powrót króla
2003 Chicago – Chicago
2002 A Beautiful Mind – Piękny umysł
2001 Gladiator – Gladiator
2000 American Beauty – American Beauty
1999 Shakespeare in Love – Zakochany Szekspir
1998 Titanic – Titanic
1997 The English Patient – Angielski pacjent
1996 Braveheart – Waleczne Serce
1995 Forrest Gump – Forrest Gump
1994 Schindler's List – Lista Schindlera
1993 Unforgiven – Bez przebaczenia
1992 The Silence of the Lambs – Milczenie owiec
1991 Dances with Wolves – Tańczący z Wilkami
1990 Driving Miss Daisy – Wożąc panią Daisy
1989 Rain Man – Rain Man
1988 The Last Emperor – Ostatni cesarz
1987 Platoon – Pluton
1986 Out of Africa – Pożegnanie z Afryką
1985 Amadeus – Amadeusz
1984 Terms of Endearment – Czułe słówka
1983 Gandhi – Gandhi
1982 Chariots of Fire – Rydwany ognia
1981 Ordinary People – Zwykli ludzie
1980 Kramer vs. Kramer – Sprawa Kramerów
1979 The Deer Hunter – Łowca jeleni
1978 Annie Hall – Annie Hall
1977 Rocky – Rocky
1976 One Flew Over the Cuckoo's Nest – Lot nad kukułczym gniazdem
1975 The Godfather: Part II – Ojciec chrzestny, cz. II
1974 The Sting – Żądło
1973 The Godfather – Ojciec chrzestny
1972 The French Connection – Francuski łącznik
1971 Patton – Patton
1970 Midnight Cowboy – Nocny kowboj
1969 Oliver! – Oliver!
1968 In the Heat of the Night – W upalną noc
1967 A Man for All Seasons – Oto jest głowa zdrajcy
1966 The Sound of Music – Dźwięki muzyki
1965 My Fair Lady – My Fair Lady
1964 Tom Jones – Tom Jones
1963 Lawrence of Arabia – Lawrence z Arabii
1962 West Side Story – West Side Story
1961 The Apartment – Garsoniera
1960 Ben-Hur – Ben Hur
1959 Gigi – Gigi
1958 The Bridge on the River Kwai – Most na rzece Kwai
1957 Around the World in Eighty Days – W 80 dni dookoła świata
1956 Marty – Marty
1955 On the Waterfront – Na nabrzeżach
1954 From Here to Eternity – Stąd do wieczności
1953 The Greatest Show on Earth – Największe widowisko świata
1952 An American in Paris – Amerykanin w Paryżu
1951 All About Eve – Wszystko o Ewie
1950 All the King's Men – Gubernator
1949 Hamlet – Hamlet
1948 Gentleman's Agreement – Umowa dżentelmeńska
1947 The Best Years of Our Lives – Najlepsze lata naszego życia
1946 The Lost Weekend – Stracony weekend
1945 Going My Way – Idąc moją drogą
1944 Casablanca – Casablanca
1943 Mrs. Miniver – Pani Miniver
1942 How Green Was My Valley – Zielona dolina
1941 Rebecca – Rebeka
1940 Gone with the Wind – Przeminęło z wiatrem
1939 You Can't Take It with You – Cieszmy się życiem
1938 The Life of Emile Zola – Życie Emila Zoli
1937 The Great Ziegfeld – Wielki Ziegfeld
1936 Mutiny on the Bounty – Bunt na Bounty
1935 It Happened One Night – Ich noce
1934 Cavalcade – Kawalkada
1932 Grand Hotel – Ludzie w hotelu
1931 Cimarron – Cimarron
1930 All Quiet on the Western Front – Na Zachodzie bez zmian
1930 The Broadway Melody – Melodia Broadwayu
1929 Wings – Skrzydła

OSCAR dla najlepszego reżysera

2007 Martin Scorsese – The Departed – Infiltracja
2006 Ang Lee – Brokeback Mountain – Tajemnica Brokeback Mountain *
2005 Clint Eastwood – Million Dollar Baby – Za wszelką cenę
2004 Peter Jackson – The Lord of the Rings: The Return of the King – Władca pierścieni:Powrót króla
2003 Roman Polański – The Pianist – Pianista *
2002 Ron Howard – A Beautiful Mind – Piękny umysł
2001 Steven Soderbergh – Traffic – Traffic *
2000 Sam Mendes – American Beauty – American Beauty
1999 Steven Spielberg – Saving Private Ryan – Szeregowiec Ryan *
1998 James Cameron – Titanic – Titanic
1997 Anthony Minghella – The English Patient – Angielski pacjent
1996 Mel Gibson – Braveheart – Waleczne Serce
1995 Robert Zemeckis – Forrest Gump – Forrest Gump
1994 Steven Spielberg – Schindler's List – Lista Schindlera
1993 Clint Eastwood – Unforgiven – Bez przebaczenia
1992 Jonathan Demme – The Silence of the Lambs – Milczenie owiec
1991 Kevin Costner – Dances with Wolves – Tańczący z Wilkami
1990 Oliver Stone – Born on the Fourth of July – Urodzony 4 lipca *
1989 Barry Levinson – Rain Man – Rain Man
1988 Bernardo Bertolucci – The Last Emperor – Ostatni cesarz
1987 Oliver Stone – Platoon – Pluton
1986 Sydney Pollack – Out of Africa – Pożegnanie z Afryką
1985 Miloš Forman – Amadeus – Amadeusz
1984 James L. Brooks – Terms of Endearment – Czułe słówka
1983 Richard Attenborough – Gandhi – Gandhi
1982 Warren Beatty – Reds – Czerwoni *
1981 Robert Redford – Ordinary People – Zwykli ludzie
1980 Robert Benton – Kramer vs. Kramer – Sprawa Kramerów
1979 Michael Cimino – The Deer Hunter – Łowca jeleni
1978 Woody Allen – Annie Hall – Annie Hall
1977 John G. Avildsen – Rocky – Rocky
1976 Miloš Forman – One Flew Over the Cuckoo's Nest – Lot nad kukułczym gniazdem
1975 Francis Ford Coppola – The Godfather: Part II – Ojciec chrzestny, cz. II
1974 George Roy Hill – The Sting – Żądło
1973 Bob Fosse – Cabaret – Kabaret *
1972 William Friedkin – The French Connection – Francuski łącznik
1971 Franklin J. Schaffner – Patton – Patton
1970 John Schlesinger – Midnight Cowboy – Nocny kowboj
1969 Carol Reed – Oliver! – Oliver!
1968 Mike Nichols – The Graduate – Absolwent *
1967 Fred Zinnemann – A Man for All Seasons – Oto jest głowa zdrajcy
1966 Robert Wise – The Sound of Music – Dźwięki muzyki
1965 George Cukor – My Fair Lady – My Fair Lady
1964 Tony Richardson – Tom Jones – Tom Jones
1963 David Lean – Lawrence of Arabia – Lawrence z Arabii
1962 Robert Wise, Jerome Robbins – West Side Story – West Side Story
1961 Billy Wilder – The Apartment – Garsoniera
1960 William Wyler – Ben-Hur – Ben Hur
1959 Vincente Minnelli – Gigi – Gigi
1958 David Lean – The Bridge on the River Kwai – Most na rzece Kwai
1957 George Stevens – Giant – Olbrzym *
1956 Delbert Mann – Marty – Marty
1955 Elia Kazan – On the Waterfront – Na nabrzeżach
1954 Fred Zinnemann – From Here to Eternity – Stąd do wieczności
1953 John Ford – The Quiet Man – Spokojny człowiek *
1952 George Stevens – A Place in the Sun – Miejsce pod słońcem *
1951 Joseph L. Mankiewicz – All About Eve – Wszystko o Ewie
1950 Joseph L. Mankiewicz – A Letter to Three Wives – List do trzech żon *
1949 John Huston – The Treasure of the Sierra Madre – Skarb Sierra Madre *
1948 Elia Kazan – Gentleman's Agreement – Umowa dżentelmeńska
1947 William Wyler – The Best Years of Our Lives – Najlepsze lata naszego życia
1946 Billy Wilder – The Lost Weekend – Stracony weekend
1945 Leo McCarey – Going My Way – Idąc moją drogą
1944 Michael Curtiz – Casablanca – Casablanca
1943 William Wyler – Mrs. Miniver – Pani Miniver
1942 John Ford – How Green Was My Valley – Zielona dolina
1941 John Ford – The Grapes of Wrath – Grona gniewu *
1940 Victor Fleming – Gone with the Wind – Przeminęło z wiatrem
1939 Frank Capra – You Can't Take It with You – Cieszmy się życiem
1938 Leo McCarey – The Awful Truth – Naga prawda *
1937 Frank Capra – Mr. Deeds Goes to Town – Pan z milionami *
1936 John Ford – The Informer – Potępieniec *
1935 Frank Capra – It Happened One Night – Ich noce
1934 Frank Lloyd – Cavalcade – Kawalkada
1932 Frank Borzage – Bad Girl – Zła dziewczyna *
1931 Norman Taurog – Skippy – Skippy *
1930 Lewis Milestone – All Quiet on the Western Front – Na Zachodzie bez zmian
1930 Frank Lloyd – The Divine Lady – Królowa bez korony *
1929 Frank Borzage – Seventh Heaven – Siódme niebo * – dramat
Lewis Milestone – Two Arabian Knights – Awantura arabska * – komedia

OSCAR dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

2007 Das Leben der Anderen – Życie na podsłuchu (Niemcy)
2006 Tsotsi – Tsotsi (RPA)
2005 Mar adentro – W stronę morza (Hiszpania)
2004 Les invasions barbares – Inwazja barbarzyńców (Kanada)
2003 Nirgendwo in Afrika – Nigdzie w Afryce (Niemcy)
2002 No Man's Land – Ziemia niczyja (Bośnia i Hercegowina)
2001 Wo hu cang long – Przyczajony tygrys, ukryty smok (Tajwan)
2000 Todo sobre mi madre – Wszystko o mojej matce (Hiszpania)
1999 La vita è bella – Życie jest piękne (Włochy)
1998 Karakter – Charakter (Holandia)
1997 Kolja – Kola (Czechy)
1996 Antonia – Ród Antonii (Holandia)
1995 Utomljonnyje sołncem – Spaleni słońcem (Rosja)
1994 Belle epoque – Belle Epoque (Hiszpania)
1993 Indochine – Indochiny (Francja)
1992 Mediterraneo – Mediterraneo (Włochy)
1991 Reise der Hoffnung – Podróż nadziei (Szwajcaria)
1990 Nuovo cinema Paradiso – Cinema Paradiso (Włochy)
1989 Pelle erobreren – Pelle zwycięzca (Dania)
1988 Babettes gæstebud – Uczta Babette (Dania)
1987 De aanslag – Zamach (Holandia)
1986 La historia oficial – Wersja oficjalna (Argentyna)
1985 La diagonale du fou – Przekątna gońca (Szwajcaria)
1984 Fanny och Alexander – Fanny i Aleksander (Szwecja)
1983 Volver a empezar – Zacząć od początku (Hiszpania)
1982 Mephisto – Mefisto (Węgry)
1981 Moskwa sliezam nie wierit – Moskwa nie wierzy łzom (ZSRR)
1980 Die Blechtrommel – Blaszany bębenek (RFN)
1979 Préparez vos mouchoirs – Przygotujcie chusteczki (Francja)
1978 La vie devant soi – Życie przed sobą (Francja)
1977 Noirs et blancs en couleur – Czarne i białe w kolorze (Wybrzeże Kości Słoniowej)
1976 Diersu Uzała – Dersu Uzała (ZSRR)
1975 Amarcord – Amarcord (Włochy)
1974 La nuit américaine – Noc amerykańska (Francja)
1973 Le charme discret de la bourgeoisie – Dyskretny urok burżuazji (Francja)
1972 Il giardino dei Finzi-Contini – Ogród Finzi-Continich (Włochy)
1971 Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto – Śledztwo w sprawie obywatela poza
wszelkim podejrzeniem (Włochy)
1970 Z – Z (Algieria)
1969 Wojna i mir – Wojna i pokój (ZSRR)
1968 Ostře sledované vlaky – Pociągi pod specjalnym nadzorem (Czechosłowacja)
1967 Un homme et une femme – Kobieta i mężczyzna (Francja)
1966 Obchod na korze – Sklep przy głównej ulicy (Czechosłowacja)
1965 Ieri, oggi, domani – Wczoraj, dziś, jutro (Włochy)
1964 8½ – Osiem i pół (Włochy)
1963 Les dimanches de Ville d'Avray – Niedziele w Avray (Francja)
1962 Såsom i en spegel – Jak w zwierciadle (Szwecja)
1961 Jungfrukällan – Źródło (Szwecja)
1960 Orfeu Negro – Czarny Orfeusz (Francja)
1959 Mon oncle – Mój wujaszek (Francja)
1958 Le notti di Cabiria – Noce Cabirii (Włochy)
1957 La strada – La strada (Włochy)

Nagroda honorowa

1956 Miyamoto Musashi – Samuraj (Japonia)
1955 Jigokumon – Wrota piekieł (Japonia)
1953 Jeux interdits – Zakazane zabawy (Francja)
1952 Rashomon – Rashomon (Japonia)
1951 Au-delà des grilles – Mury Malapagi (Francja/Włochy)
1950 Ladri di biciclette – Złodzieje rowerów (Włochy)
1949 Monsieur Vincent – Pan Vincent (Francja)
1948 Sciuscià – Dzieci ulicy (Włochy)

OSCAR dla najlepszego aktora

2007 Forest Whitaker – The Last King of Scotland – Ostatni król Szkocji *
2006 Philip Seymour Hoffman – Capote – Capote
2005 Jamie Foxx – Ray – Ray
2004 Sean Penn – Mystic River – Rzeka tajemnic
2003 Adrien Brody – The Pianist – Pianista
2002 Denzel Washington – Training Day – Dzień próby *
2001 Russell Crowe – Gladiator – Gladiator
2000 Kevin Spacey – American Beauty – American Beauty
1999 Roberto Benigni – La vita è bella – Życie jest piękne
1998 Jack Nicholson – As Good as It Gets – Lepiej być nie może
1997 Geoffrey Rush – Shine – Blask
1996 Nicolas Cage – Leaving Las Vegas – Zostawić Las Vegas *
1995 Tom Hanks – Forrest Gump – Forrest Gump
1994 Tom Hanks – Philadelphia – Filadelfia *
1993 Al Pacino – Scent of a Woman – Zapach kobiety
1992 Anthony Hopkins – The Silence of the Lambs – Milczenie owiec
1991 Jeremy Irons – Reversal of Fortune – Druga prawda *
1990 Daniel Day-Lewis – My Left Foot: The Story of Christy Brown – Moja lewa stopa
1989 Dustin Hoffman – Rain Man – Rain Man
1988 Michael Douglas – Wall Street – Wall Street *
1987 Paul Newman – The Color of Money – Kolor pieniędzy *
1986 William Hurt – Kiss of the Spider Woman – Pocałunek kobiety-pająka
1985 F. Murray Abraham – Amadeus – Amadeusz
1984 Robert Duvall – Tender Mercies – Pod czułą kontrolą
1983 Ben Kingsley – Gandhi – Gandhi
1982 Henry Fonda – On Golden Pond – Nad Złotym Stawem
1981 Robert De Niro – Raging Bull – Wściekły byk
1980 Dustin Hoffman – Kramer vs. Kramer – Sprawa Kramerów
1979 Jon Voight – Coming Home – Powrót do domu
1978 Richard Dreyfuss – The Goodbye Girl – Dziewczyna na pożegnanie
1977 Peter Finch – Network – Sieć
1976 Jack Nicholson – One Flew Over the Cuckoo's Nest – Lot nad kukułczym gniazdem
1975 Art Carney – Harry and Tonto – Harry i Tonto *
1974 Jack Lemmon – Save the Tiger – Ocalić tygrysa *
1973 Marlon Brando – The Godfather – Ojciec chrzestny
1972 Gene Hackman – The French Connection – Francuski łącznik
1971 George C. Scott – Patton – Patton
1970 John Wayne – True Grit – Prawdziwe męstwo *
1969 Cliff Robertson – Charly – Charly *
1968 Rod Steiger – In the Heat of the Night – W upalną noc
1967 Paul Scofield – A Man for All Seasons – Oto jest głowa zdrajcy
1966 Lee Marvin – Cat Ballou – Kasia Ballou *
1965 Rex Harrison – My Fair Lady – My Fair Lady
1964 Sidney Poitier – Lilies of the Field – Polne lilie
1963 Gregory Peck – To Kill a Mockingbird – Zabić drozda
1962 Maximilian Schell – Judgment at Nuremberg – Wyrok w Norymberdze
1961 Burt Lancaster – Elmer Gantry – Elmer Gantry
1960 Charlton Heston – Ben-Hur – Ben Hur
1959 David Niven – Separate Tables – Przy oddzielnych stolikach
1958 Alec Guinness – The Bridge on the River Kwai – Most na rzece Kwai
1957 Yul Brynner – The King and I – Król i ja
1956 Ernest Borgnine – Marty – Marty
1955 Marlon Brando – On the Waterfront – Na nabrzeżach
1954 William Holden – Stalag 17 – Stalag 17 *
1953 Gary Cooper – High Noon – W samo południe
1952 Humphrey Bogart – The African Queen – Afrykańska królowa *
1951 José Ferrer – Cyrano de Bergerac – Cyrano de Bergerac *
1950 Broderick Crawford – All the King's Men – Gubernator
1949 Laurence Olivier – Hamlet – Hamlet
1948 Ronald Colman – A Double Life – Podwójne życie *
1947 Fredric March – The Best Years of Our Lives – Najlepsze lata naszego życia
1946 Ray Milland – The Lost Weekend – Stracony weekend
1945 Bing Crosby – Going My Way – Idąc moją drogą
1944 Paul Lukas – Watch on the Rhine – Straż na Renie
1943 James Cagney – Yankee Doodle Dandy – Yankee Doodle Dandy
1942 Gary Cooper – Sergeant York – Sierżant York
1941 James Stewart – The Philadelphia Story – Filadelfijska opowieść
1940 Robert Donat – Goodbye, Mr. Chips – Do widzenia, panie Chips
1939 Spencer Tracy – Boys Town – Miasto chłopców
1938 Spencer Tracy – Captains Courageous – Bohaterowie morza
1937 Paul Muni – The Story of Louis Pasteur – Pasteur
1936 Victor McLaglen – The Informer – Potępieniec
1935 Clark Gable – It Happened One Night – Ich noce
1934 Charles Laughton – The Private Life of Henry VIII – Prywatne życie Henryka VIII
1932 Wallace Beery – The Champ – Mistrz
Fredric March – Dr. Jekyll and Mr. Hyde – Dr Jekyll i Mr. Hyde *
1931 Lionel Barrymore – A Free Soul – Wolne dusze *
1930 George Arliss – Disraeli – Disraeli
1930 Warner Baxter – In Old Arizona – W starej Arizonie
1929 Emil Jannings – The Last Command – Ostatni rozkaz *

OSCAR dla najlepszej aktorki

2007 Helen Mirren – The Queen – Królowa
2006 Reese Witherspoon – Walk the Line – Spacer po linie *
2005 Hilary Swank – Million Dollar Baby – Za wszelką cenę
2004 Charlize Theron – Monster – Monster *
2003 Nicole Kidman – The Hours – Godziny
2002 Halle Berry – Monster's Ball – Czekając na wyrok *
2001 Julia Roberts – Erin Brockovich – Erin Brockovich
2000 Hilary Swank – Boys Don't Cry – Nie czas na łzy *
1999 Gwyneth Paltrow – Shakespeare in Love – Zakochany Szekspir
1998 Helen Hunt – As Good as It Gets – Lepiej być nie może
1997 Frances McDormand – Fargo – Fargo
1996 Susan Sarandon – Dead Man Walking – Przed egzekucją *
1995 Jessica Lange – Blue Sky – Błękit nieba *
1994 Holly Hunter – The Piano – Fortepian
1993 Emma Thompson – Howards End – Powrót do Howards End
1992 Jodie Foster – The Silence of the Lambs – Milczenie owiec
1991 Kathy Bates – Misery – Misery *
1990 Jessica Tandy – Driving Miss Daisy – Wożąc panią Daisy
1989 Jodie Foster – The Accused – Oskarżeni *
1988 Cher – Moonstruck – Wpływ księżyca
1987 Marlee Matlin – Children of a Lesser God – Dzieci gorszego Boga
1986 Geraldine Page – The Trip to Bountiful – Podróż do Bountiful *
1985 Sally Field – Places in the Heart – Miejsca w sercu
1984 Shirley MacLaine – Terms of Endearment – Czułe słówka
1983 Meryl Streep – Sophie's Choice – Wybór Zofii *
1982 Katharine Hepburn – On Golden Pond – Nad Złotym Stawem
1981 Sissy Spacek – Coal Miner's Daughter – Córka górnika
1980 Sally Field – Norma Rae – Norma Rae
1979 Jane Fonda – Coming Home – Powrót do domu
1978 Diane Keaton – Annie Hall – Annie Hall
1977 Faye Dunaway – Network – Sieć
1976 Louise Fletcher – One Flew Over the Cuckoo's Nest – Lot nad kukułczym gniazdem
1975 Ellen Burstyn – Alice Doesn't Live Here Anymore – Alicja już tu nie mieszka *
1974 Glenda Jackson – A Touch of Class – Miłość w godzinach nadliczbowych
1973 Liza Minnelli – Cabaret – Kabaret
1972 Jane Fonda – Klute – Klute *
1971 Glenda Jackson – Women in Love – Zakochane kobiety *
1970 Maggie Smith – The Prime of Miss Jean Brodie – Wiosna panny Jean Brodie *
1969 Katharine Hepburn – The Lion in Winter – Lew w zimie
Barbra Streisand – Funny Girl – Zabawna dziewczyna
1968 Katharine Hepburn – Guess Who's Coming to Dinner – Zgadnij, kto przyjdzie na obiad
1967 Elizabeth Taylor – Who's Afraid of Virginia Woolf? – Kto się boi Virginii Woolf?
1966 Julie Christie – Darling – Darling
1965 Julie Andrews – Mary Poppins – Mary Poppins
1964 Patricia Neal – Hud – Hud, syn farmera *
1963 Anne Bancroft – The Miracle Worker – Cudotwórczyni *
1962 Sophia Loren – La ciociara – Matka i córka *
1961 Elizabeth Taylor – Butterfield 8 – Butterfield 8 *
1960 Simone Signoret – Room at the Top – Miejsce na górze
1959 Susan Hayward – I Want to Live! – Chcę żyć *
1958 Joanne Woodward – The Three Faces of Eve – Trzy oblicza Ewy *
1957 Ingrid Bergman – Anastasia – Anastazja *
1956 Anna Magnani – The Rose Tattoo – Tatuowana róża
1955 Grace Kelly – The Country Girl – Dziewczyna z prownicji
1954 Audrey Hepburn – Roman Holiday – Rzymskie wakacje
1953 Shirley Booth – Come Back, Little Sheba – Wróć, mała Shebo *
1952 Vivien Leigh – A Streetcar Named Desire – Tramwaj zwany pożądaniem
1951 Judy Holliday – Born Yesterday – Urodzeni wczoraj
1950 Olivia de Havilland – The Heiress – Dziedziczka
1949 Jane Wyman – Johnny Belinda – Johnny Belinda
1948 Loretta Young – The Farmer's Daughter – Córka farmera *
1947 Olivia de Havilland – To Each His Own – Najtrwalsza miłość *
1946 Joan Crawford – Mildred Pierce – Mildred Pierce
1945 Ingrid Bergman – Gaslight – Gasnący płomień
1944 Jennifer Jones – The Song of Bernadette – Pieśń o Bernadetcie
1943 Greer Garson – Mrs. Miniver – Pani Miniver
1942 Joan Fontaine – Suspicion – Podejrzenie
1941 Ginger Rogers – Kitty Foyle: The Natural History of a Woman – Kitty Foyle
1940 Vivien Leigh – Gone With the Wind – Przeminęło z wiatrem
1939 Bette Davis – Jezebel – Jezebel
1938 Luise Rainer – The Good Earth – Ziemia błogosławiona
1937 Luise Rainer – The Great Ziegfeld – Wielki Ziegfeld
1936 Bette Davis – Dangerous – Kusicielka *
1935 Claudette Colbert – It Happened One Night – Ich noce
1934 Katharine Hepburn – Morning Glory – Poranna chwała *
1932 Helen Hayes – The Sin of Madelon Claudet *
1931 Marie Dressler – Min and Bill *
1930 Norma Shearer – The Divorcee – Rozwódka
1930 Mary Pickford – Coquette – Kokietka *
1929 Janet Gaynor – Seventh Heaven – Siódme niebo

OSCAR dla najlepszego aktora drugoplanowego

2007 Alan Arkin – Little Miss Sunshine – Mała Miss
2006 George Clooney – Syriana – Syriana *
2005 Morgan Freeman – Million Dollar Baby – Za wszelką cenę
2004 Tim Robbins – Mystic River – Rzeka tajemnic
2003 Chris Cooper – Adaptation – Adaptacja *
2002 Jim Broadbent – Iris – Iris *
2001 Benicio Del Toro – Traffic – Traffic
2000 Michael Caine – The Cider House Rules – Wbrew regułom
1999 James Coburn – Affliction – Prywatne piekło *
1998 Robin Williams – Good Will Hunting – Buntownik z wyboru
1997 Cuba Gooding Jr. – Jerry Maguire – Jerry Maguire
1996 Kevin Spacey – The Usual Suspects – Podejrzani *
1995 Martin Landau – Ed Wood – Ed Wood *
1994 Tommy Lee Jones – The Fugitive – Ścigany
1993 Gene Hackman – Unforgiven – Bez przebaczenia
1992 Jack Palance – City Slickers – Sułtani westernu *
1991 Joe Pesci – Goodfellas – Chłopcy z ferajny
1990 Denzel Washington – Glory – Chwała *
1989 Kevin Kline – A Fish Called Wanda – Rybka zwana Wandą *
1988 Sean Connery – The Untouchables – Nietykalni *
1987 Michael Caine – Hannah and Her Sisters – Hannah i jej siostry
1986 Don Ameche – Cocoon – Kokon *
1985 Haing S. Ngor – The Killing Fields – Pola śmierci
1984 Jack Nicholson – Terms of Endearment – Czułe słówka
1983 Louis Gossett Jr. – An Officer and a Gentleman – Oficer i dżentelmen *
1982 John Gielgud – Arthur – Artur *
1981 Timothy Hutton – Ordinary People – Zwykli ludzie
1980 Melvyn Douglas – Being There – Wystarczy być *
1979 Christopher Walken – The Deer Hunter – Łowca jeleni
1978 Jason Robards – Julia – Julia
1977 Jason Robards – All the President's Men – Wszyscy ludzie prezydenta
1976 George Burns – The Sunshine Boys – Promienni chłopcy *
1975 Robert De Niro – The Godfather: Part II – Ojciec chrzestny, cz. II
1974 John Houseman – The Paper Chase – W pogoni za papierkiem *
1973 Joel Grey – Cabaret – Kabaret
1972 Ben Johnson – The Last Picture Show – Ostatni seans filmowy
1971 John Mills – Ryan's Daughter – Córka Ryana *
1970 Gig Young – They Shot Horses, Don't They? – Czyż nie dobija się koni? *
1969 Jack Albertson – The Subject Was Roses *
1968 George Kennedy – Cool Hand Luke – Nieugięty Luke *
1967 Walter Matthau – The Fortune Cookie – Szczęście Harry'ego *
1966 Martin Balsam – A Thousand Clowns – Tysiąc klownów
1965 Peter Ustinov – Topkapi – Topkapi *
1964 Melvyn Douglas – Hud – Hud, syn farmera *
1963 Ed Begley – Sweet Bird of Youth – Słodki ptak młodości *
1962 George Chakiris – West Side Story – West Side Story
1961 Peter Ustinov – Spartacus – Spartakus *
1960 Hugh Griffith – Ben-Hur – Ben Hur
1959 Burl Ives – The Big Country – Biały kanion *
1958 Red Buttons – Sayonara – Sayonara
1957 Anthony Quinn – Lust for Life – Pasja życia *
1956 Jack Lemmon – Mister Roberts – Mister Roberts
1955 Edmond O'Brien – The Barefoot Contessa – Bosonoga contessa *
1954 Frank Sinatra – From Here to Eternity – Stąd do wieczności
1953 Anthony Quinn – Viva Zapata! – Viva Zapata! *
1952 Karl Malden – A Streetcar Named Desire – Tramwaj zwany pożądaniem
1951 George Sanders – All About Eve – Wszystko o Ewie
1950 Dean Jagger – Twelve O'Clock High – Z jasnego nieba
1949 Walter Huston – The Treasure of the Sierra Madre – Skarb Sierra Madre
1948 Edmund Gwenn – Miracle on 34th Street – Cud na 34. ulicy
1947 Harold Russell – The Best Years of Our Lives – Najlepsze lata naszego życia
1946 James Dunn – A Tree Grows in Brooklyn – Drzewko na Brooklynie *
1945 Barry Fitzgerald – Going My Way – Idąc moją drogą
1944 Charles Coburn – The More the Merrier – Wesoły sublokator
1943 Van Heflin – Johnny Eager – Johnny Eager *
1942 Donald Crisp – How Green Was My Valley – Zielona dolina
1941 Walter Brennan – The Westerner – Człowiek Zachodu *
1940 Thomas Mitchell – Stagecoach – Dyliżans
1939 Walter Brennan – Kentucky – Kentucky *
1938 Joseph Schildkraut – The Life of Emile Zola – Życie Emila Zoli
1937 Walter Brennan – Come and Get It – Prawo młodości *

OSCAR dla najlepszej aktorki drugoplanowej

2007 Jennifer Hudson – Dreamgirls – Dreamgirls *
2006 Rachel Weisz – The Constant Gardener – Wierny ogrodnik *
2005 Cate Blanchett – The Aviator – Aviator
2004 Renée Zellweger – Cold Mountain – Wzgórze nadziei *
2003 Catherine Zeta-Jones – Chicago – Chicago
2002 Jennifer Connelly – A Beautiful Mind – Piękny umysł
2001 Marcia Gay Harden – Pollock – Pollock *
2000 Angelina Jolie – Girl, Interrupted – Przerwana lekcja muzyki *
1999 Judi Dench – Shakespeare in Love – Zakochany Szekspir
1998 Kim Basinger – L.A. Confidential – Tajemnice Los Angeles
1997 Juliette Binoche – The English Patient – Angielski pacjent
1996 Mira Sorvino – Mighty Aphrodite – Jej Wysokość Afrodyta *
1995 Dianne Wiest – Bullets Over Broadway – Strzały na Broadwayu *
1994 Anna Paquin – The Piano – Fortepian
1993 Marisa Tomei – My Cousin Vinny – Mój kuzyn Vinny *
1992 Mercedes Ruehl – The Fisher King – Fisher King *
1991 Whoopi Goldberg – Ghost – Uwierz w ducha
1990 Brenda Fricker – My Left Foot: The Story of Christy Brown – Moja lewa stopa
1989 Geena Davis – The Accidental Tourist – Przypadkowy turysta
1988 Olympia Dukakis – Moonstruck – Wpływ księżyca
1987 Dianne Wiest – Hannah and Her Sisters – Hannah i jej siostry
1986 Anjelica Huston – Prizzi's Honor – Honor Prizzich
1985 Peggy Ashcroft – A Passage to India – Podróż do Indii
1984 Linda Hunt – The Year of Living Dangerously – Rok niebezpiecznego życia *
1983 Jessica Lange – Tootsie – Tootsie
1982 Maureen Stapleton – Reds – Czerwoni
1981 Mary Steenburgen – Melvin and Howard – Melvin i Howard *
1980 Meryl Streep – Kramer vs. Kramer – Sprawa Kramerów
1979 Maggie Smith – California Suite – Suita kalifornijska *
1978 Vanessa Redgrave – Julia – Julia
1977 Beatrice Straight – Network – Sieć
1976 Lee Grant – Shampoo – Szampon *
1975 Ingrid Bergman – Murder on the Orient Express – Morderstwo w Orient Expressie *
1974 Tatum O'Neal – Paper Moon – Papierowy księżyc *
1973 Eileen Heckart – Butterflies Are Free – Motyle są wolne *
1972 Cloris Leachman – The Last Picture Show – Ostatni seans filmowy
1971 Helen Hayes – Airport – Port lotniczy
1970 Goldie Hawn – Cactus Flower – Kwiat kaktusa *
1969 Ruth Gordon – Rosemary's Baby – Dziecko Rosemary *
1968 Estelle Parsons – Bonnie and Clyde – Bonnie i Clyde
1967 Sandy Dennis – Who's Afraid of Virginia Woolf? – Kto się boi Virginii Woolf?
1966 Shelley Winters – A Patch of Blue – W cieniu dobrego drzewa *
1965 Lila Kedrova – Zorba the Greek – Grek Zorba
1964 Margaret Rutherford – The V.I.P.s – Z życia VIP-ów *
1963 Patty Duke – The Miracle Worker – Cudotwórczyni *
1962 Rita Moreno – West Side Story – West Side Story
1961 Shirley Jones – Elmer Gantry – Elmer Gantry
1960 Shelley Winters – The Diary of Anne Frank – Pamiętnik Anny Frank
1959 Wendy Hiller – Separate Tables – Przy oddzielnych stolikach
1958 Miyoshi Umeki – Sayonara – Sayonara
1957 Dorothy Malone – Written on the Wind – Pisane na wietrze *
1956 Jo Van Fleet – East of Eden – Na wschód od Edenu *
1955 Eva Marie Saint – On the Waterfront – Na nabrzeżach
1954 Donna Reed – From Here to Eternity – Stąd do wieczności
1953 Gloria Grahame – The Bad and the Beautiful – Źli i piękni *
1952 Kim Hunter – A Streetcar Named Desire – Tramwaj zwany pożądaniem
1951 Josephine Hull – Harvey – Harvey *
1950 Mercedes McCambridge – All the King's Men – Gubernator
1949 Claire Trevor – Key Largo – Key Largo *
1948 Celeste Holm – Gentleman's Agreement – Umowa dżentelmeńska
1947 Anne Baxter – The Razor's Edge – Ostrze brzytwy
1946 Anne Revere – National Velvet – Wielka nagroda *
1945 Ethel Barrymore – None But the Lonely Heart – Nic oprócz samotnego serca *
1944 Katina Paxinou – For Whom the Bell Tolls – Komu bije dzwon
1943 Teresa Wright – Mrs. Miniver – Pani Miniver
1942 Mary Astor – The Great Lie – Wielkie kłamstwo *
1941 Jane Darwell – The Grapes of Wrath – Grona gniewu
1940 Hattie McDaniel – Gone with the Wind – Przeminęło z wiatrem
1939 Fay Bainter – Jezebel – Jezebel
1938 Alice Brady – In Old Chicago – W starym Chicago
1937 Gale Sondergaard – Anthony Adverse – Anthony Adverse

OSCAR za najlepszy scenariusz oryginalny


2007 Michael Arndt – Little Miss Sunshine
2006 Paul Haggis *, Robert Moresco – Crash
2005 Charlie Kaufman, Michel Gondry *, Pierre Bismuth – Eternal Sunshine of the Spotless Mind
2004 Sofia Coppola * – Lost in Translation
2003 Pedro Almodóvar * – Hable con ella
2002 Julian Fellowes – Gosford Park
2001 Cameron Crowe * – Almost Famous
2000 Alan Ball – American Beauty
1999 Marc Norman, Tom Stoppard – Shakespeare in Love
1998 Matt Damon, Ben Affleck – Good Will Hunting
1997 Ethan Coen, Joel Coen * – Fargo
1996 Christopher McQuarrie – The Usual Suspects
1995 Quentin Tarantino *, Roger Avary – Pulp Fiction
1994 Jane Campion * – The Piano
1993 Neil Jordan * – The Crying Game
1992 Callie Khouri – Thelma & Louise
1991 Bruce Joel Rubin – Ghost
1990 Tom Schulman – Dead Poets Society
1989 Ronald Bass, Barry Morrow – Rain Man
1988 John Patrick Shanley – Moonstruck
1987 Woody Allen * – Hannah and Her Sisters
1986 William Kelley, Pamela Wallace, Earl W. Wallace – Witness
1985 Robert Benton * – Places in the Heart
1984 Horton Foote – Tender Mercies
1983 John Briley – Gandhi
1982 Colin Welland – Chariots of Fire
1981 Bo Goldman – Melvin and Howard
1980 Steve Tesich – Breaking Away
1979 Nancy Dowd, Waldo Salt, Robert C. Jones – Coming Home
1978 Woody Allen *, Marshall Brickman – Annie Hall
1977 Paddy Chayefsky – Network
1976 Frank Pierson – Dog Day Afternoon
1975 Robert Towne – Chinatown
1974 David S. Ward – The Sting
1973 Jeremy Larner – The Candidate
1972 Paddy Chayefsky – The Hospital
1971 Francis Ford Coppola, Edmund H. North – Patton
1970 William Goldman – Butch Cassidy and the Sundance Kid
1969 Mel Brooks * – The Producers
1968 William Rose – Guess Who's Coming to Dinner
1967 Claude Lelouch *, Pierre Uytterhoeven – Un homme et une femme
1966 Frederic Raphael – Darling
1965 S.H. Barnett, Peter Stone, Frank Tarloff – Father Goose
1964 James R. Webb – How the West Was Won
1963 Ennio De Concini, Alfredo Giannetti, Pietro Germi * – Divorzio all'italiana
1962 William Inge – Splendor in the Grass
1961 Billy Wilder *, I.A.L. Diamond – The Apartment
1960 Russell Rouse, Clarence Greene, Stanley Shapiro, Maurice Richlin – Pillow Talk
1959 Nedrick Young, Harold Jacob Smith – The Defiant Ones
1958 George Wells – Designing Woman
1957 Albert Lamorisse * – Le ballon rouge
1956 William Ludwig, Sonya Levien – Interrupted Melody
1955 Budd Schulberg – On the Waterfront
1954 Charles Brackett, Walter Reisch, Richard L. Breen – Titanic
1953 T.E.B. Clarke – The Lavender Hill Mob
1952 Alan Jay Lerner – An American in Paris
1951 Charles Brackett, Billy Wilder *, D.M. Marshman Jr. – Sunset Blvd.
1950 Robert Pirosh – Battleground
1948 Sidney Sheldon – The Bachelor and the Bobby-Soxer
1947 Muriel Box, Sydney Box – The Seventh Veil
1946 Richard Schweizer – Marie-Louise
1945 Lamar Trotti – Wilson
1944 Norman Krasna * – Princess O'Rourke
1943 Michael Kanin, Ring Lardner Jr. – Woman of the Year
1942 Herman J. Mankiewicz, Orson Welles * – Citizen Kane
1941 Preston Sturges * – The Great McGinty

OSCAR za najlepszy scenariusz adaptowany

2007 William Monahan – The Departed
2006 Larry McMurtry, Diana Ossana – Brokeback Mountain
2005 Alexander Payne *, Jim Taylor – Sideways
2004 Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson * – The Lord of the Rings: The Return of the King
2003 Ronald Harwood – The Pianist
2002 Akiva Goldsman – A Beautiful Mind
2001 Stephen Gaghan – Traffic
2000 John Irving ^ – The Cider House Rules
1999 Bill Condon * – Gods and Monsters
1998 Brian Helgeland, Curtis Hanson – L.A. Confidential
1997 Billy Bob Thornton * ^ – Sling Blade
1996 Emma Thompson – Sense and Sensibility
1995 Eric Roth – Forrest Gump
1994 Steven Zaillian – Schindler's List
1993 Ruth Prawer Jhabvala – Howards End
1992 Ted Tally – The Silence of the Lambs
1991 Michael Blake ^ – Dances with Wolves
1990 Alfred Uhry ^ – Driving Miss Daisy
1989 Christopher Hampton ^ – Dangerous Liaisons
1988 Mark Peploe, Bernardo Bertolucci * – The Last Emperor
1987 Ruth Prawer Jhabvala – A Room with a View
1986 Kurt Luedtke – Out of Africa
1985 Peter Shaffer ^ – Amadeus
1984 James L. Brooks * – Terms of Endearment
1983 Costa-Gavras *, Donald Stewart – Missing
1982 Ernest Thompson ^ – On Golden Pond
1981 Alvin Sargent – Ordinary People
1980 Robert Benton * – Kramer vs. Kramer
1979 Oliver Stone – Midnight Express
1978 Alvin Sargent – Julia
1977 William Goldman – All the President's Men
1976 Lawrence Hauben, Bo Goldman – One Flew Over the Cuckoo's Nest
1975 Francis Ford Coppola *, Mario Puzo ^ – The Godfather: Part II
1974 William Peter Blatty ^ – The Exorcist
1973 Francis Ford Coppola *, Mario Puzo ^ – The Godfather
1972 Ernest Tidyman – The French Connection
1971 Ring Lardner Jr. – MASH
1970 Waldo Salt – Midnight Cowboy
1969 James Goldman ^ – The Lion in Winter
1968 Stirling Silliphant – In the Heat of the Night
1967 Robert Bolt ^ – A Man for All Seasons
1966 Robert Bolt – Doctor Zhivago
1965 Edward Anhalt – Becket
1964 John Osborne – Tom Jones
1963 Horton Foote – To Kill a Mockingbird
1962 Abby Mann ^ – Judgment at Nuremberg
1961 Richard Brooks * – Elmer Gantry
1960 Neil Paterson – Room at the Top
1959 Alan Jay Lerner – Gigi
1958 Pierre Boulle ^, Carl Foreman, Michael Wilson – The Bridge Over the River Kwai
1957 James Poe, John Farrow, S.J. Perelman – Around the World in Eighty Days
1956 Paddy Chayefsky ^ – Marty
1955 George Seaton * – The Country Girl
1954 Daniel Taradash – From Here to Eternity
1953 Charles Schnee – The Bad and the Beautiful
1952 Michael Wilson, Harry Brown – A Place in the Sun
1951 Joseph L. Mankiewicz * – All About Eve
1950 Joseph L. Mankiewicz * – A Letter to Three Wives
1949 John Huston * – The Treasure of the Sierra Madre
1948 George Seaton * – Miracle on 34th Street
1947 Robert E. Sherwood – The Best Years of Our Lives
1946 Charles Brackett, Billy Wilder * – The Lost Weekend
1945 Frank Butler, Frank Cavett – Going My Way
1944 Julius J. Epstein, Philip G. Epstein, Howard Koch – Casablanca
1943 George Froeschel, James Hilton, Claudine West, Arthur Wimperis – Mrs. Miniver
1942 Sidney Buchman, Seton I. Miller – Here Comes Mr. Jordan
1941 Donald Ogden Stewart – The Philadelphia Story
1940 Sidney Howard – Gone with the Wind
1939 George Bernard Shaw ^, Ian Dalrymple, Cecil Lewis, W.P. Lipscomb – Pygmalion
1938 Heinz Herald, Geza Herczeg, Norman Reilly Raine – The Life of Emile Zola
1937 Pierre Collings ^, Sheridan Gibney ^ – The Story of Louis Pasteur
1936 Dudley Nichols – The Informer
1935 Robert Riskin – It Happened One Night
1934 Victor Heerman, Sarah Y. Mason – Little Women
1932 Edwin J. Burke – Bad Girl
1931 Howard Estabrook – Cimarron
1930 Frances Marion – The Big House
1930 Hanns Kräly – The Patriot
1929 Benjamin Glazer – Seventh Heaven

OSCAR za najlepszy scenariusz (1929-57)

Best Writing, Motion Picture Story

1957 Dalton Trumbo – The Brave One
1956 Daniel Fuchs – Love Me or Leave Me
1955 Philip Yordan – Broken Lance
1954 Ian McLellan Hunter, Dalton Trumbo – Roman Holiday
1953 Fredric M. Frank, Theodore St. John, Frank Cavett – The Greatest Show on Earth
1952 Paul Dehn, James Bernard – Seven Days to Noon
1951 Edna Anhalt, Edward Anhalt – Panic in the Streets
1950 Douglas Morrow – The Stratton Story
1949 Richard Schweizer, David Wechsler – The Search

Best Writing, Original Story

1948 Valentine Davies – Miracle on 34th Street
1947 Clemence Dane – Perfect Strangers
1946 Charles G. Booth – The House on 92nd Street
1945 Leo McCarey * – Going My Way
1944 William Saroyan – The Human Comedy
1943 Emeric Pressburger – 49th Parallel
1942 Harry Segall – Here Comes Mr. Jordan
1941 Benjamin Glazer, Hans Székely – Arise, My Love
1940 Lewis R. Foster – Mr. Smith Goes to Washington
1939 Eleanore Griffin, Dore Schary – Boys Town
1938 William A. Wellman *, Robert Carson – A Star Is Born
1937 Pierre Collings, Sheridan Gibney – The Story of Louis Pasteur
1936 Ben Hecht *, Charles MacArthur * – The Scoundrel
1935 Arthur Caesar – Manhattan Melodrama
1934 Robert Lord – One Way Passage
1932 Frances Marion – The Champ
1931 John Monk Saunders – The Dawn Patrol
1929 Ben Hecht – Underworld

OSCAR za najlepsze zdjęcia

2007 Guillermo Navarro – El laberinto del Fauno
2006 Dion Beebe – Memoirs of a Geisha
2005 Robert Richardson – The Aviator
2004 Russell Boyd – Master and Commander: The Far Side of the World
2003 Conrad L. Hall – Road to Perdition
2002 Andrew Lesnie – The Lord of the Rings: The Fellowship of the Rings
2001 Peter Pau – Wo hu cang long
2000 Conrad L. Hall – American Beauty
1999 Janusz Kaminski – Saving Private Ryan
1998 Russell Carpenter – Titanic
1997 John Seale – The English Patient
1996 John Toll – Braveheart
1995 John Toll – Legends of the Fall
1994 Janusz Kaminski – Schindler's List
1993 Philippe Rousselot – A River Runs Through It
1992 Robert Richardson – JFK
1991 Dean Semler – Dances with Wolves
1990 Frddie Francis – Glory
1989 Peter Biziou – Mississippi Burning
1988 Vittorio Storaro – The Last Emperor
1987 Chris Menges – The Mission
1986 David Watkin – Out of Africa
1985 Chris Menges – The Killing Fields
1984 Sven Nykvist – Fanny och Alexander
1983 Billy Williams, Ronnie Taylor – Gandhi
1982 Vittorio Storaro – Reds
1981 Geoffrey Unsworth, Ghislain Cloquet – Tess
1980 Vittorio Storaro – Apocalypse Now
1979 Néstor Almendros – Days of Heaven
1978 Vilmos Zsigmond – Close Encounters of the Third Kind
1977 Haskell Wexler – Bound for Glory
1976 John Alcott – Barry Lyndon
1975 Fred J. Koenekamp, Joseph F. Biroc – The Towering Inferno
1974 Sven Nykvist – Viskningar och rop
1973 Geoffrey Unsworth – Cabaret
1972 Oswald Morris – Fiddler on the Roof
1971 Freddie Young – Ryan's Daughter
1970 Conrad L. Hall – Butch Cassidy and the Sundance Kid
1969 Pasqualino De Santis – Romeo and Juliet
1968 Burnett Guffey – Bonnie and Clyde
1967 Ted Moore – A Man for All Seasons
Haskell Wexler – Who's Afraid of Virginia Woolf?
1966 Freddie Young – Doctor Zhivago
Ernest Laszlo – Ship of Fools
1965 Harry Stradling Sr. – My Fair Lady
Walter Lassally – Zorba the Greek
1964 Leon Shamroy – Cleopatra
James Wong Howe – Hud
1963 Freddie Young – Lawrence of Arabia
Jean Bourgoin, Walter Wottitz – The Longest Day
1962 Daniel L. Fapp – West Side Story
Eugen Schüfftan – The Hustler
1961 Russell Metty – Spartacus
Freddie Francis – Sons and Lovers
1960 Robert Surtees – Ben-Hur
William C. Mellor – The Diary of Anne Frank
1959 Joseph Ruttenberg – Gigi
Sam Leavitt – The Defiant Ones
1958 Jack Hildyard – The Bridge on the River Kwai
1957 Lionel Lindon – Around the World in Eighty Days
Joseph Ruttenberg – Somebody Up There Likes Me
1956 Robert Burks – To Catch a Thief
James Wong Howe – The Rose Tattoo
1955 Milton R. Krasner – Three Coins in the Fountain
Boris Kaufman – On the Waterfront
1954 Loyal Griggs – Shane
Burnett Guffey – From Here to Eternity
1953 Winton C. Hoch, Archie Stout – The Quiet Man
Robert Surtees – The Bad and the Beautiful
1952 Alfred Gilks, John Alton – An American in Paris
William C. Mellor – A Place in the Sun
1951 Robert Surtees – King Solomon's Mines
Robert Krasker – The Third Man
1950 Winton C. Hoch – She Wore a Yellow Ribbon
Paul Vogel – Battleground
1949 Joseph A. Valentine, William V. Skall, Winton C. Hoch – Joan of Arc
William H. Daniels – The Naked City
1948 Jack Cardiff – Black Narcissus
Guy Green – Great Expectations
1947 Charles Rosher, Leonard Smith, Arthur E. Arling – The Yearling
Arthur C. Miller – Anna and the King of Siam
1946 Leon Shamroy – Leave Her to Heaven
Harry Stradling Sr. – The Picture of Dorian Gray
1945 Leon Shamroy – Wilson
Joseph LaShelle – Laura
1944 Hal Mohr, W. Howard Greene – Phantom of the Opera
Arthur C. Miller – The Song of Bernadette
1943 Leon Shamroy – The Black Swan
Joseph Ruttenberg – Mrs. Miniver
1942 Ernest Palmer, Ray Rennahan – Blood and Sand
Arthur C. Miller – How Green Was My Valley
1941 Georges Périnal – The Thief of Bagdad
George Barnes – Rebecca
1940 Ernest Haller, Ray Rennahan – Gone with the Wind
Gregg Toland – Wuthering Heights
1939 Joseph Ruttenberg – The Great Waltz
1938 Karl Freund – The Good Earth
1937 Tony Gaudio – Anthony Adverse
1936 Hal Mohr – A Midsummer Night's Dream
1935 Victor Milner – Cleopatra
1934 Charles Lang – A Farewell to Arms
1932 Lee Garmes – Shanghai Express
1931 Floyd Crosby – Tabu: A Story of the South Seas
1930 Joseph T. Rucker, Willard Van der Weer – With Byrd at the South Pole
1930 Clyde De Vinna – With Shadows in the South Seas
1929 Charles Rosher, Karl Struss – Sunrise: A Song of Two Humans

OSCAR za najlepszą muzykę

2007 Gustavo Santaolalla – Babel
2006 Gustavo Santaolalla – Brokeback Mountain
2005 Jan A.P. Kaczmarek – Finding Neverland
2004 Howard Shore – The Lord of the Rings: The Return of the King
2003 Elliot Goldenthal – Frida
2002 Howard Shore – The Lord of the Rings: The Fellowship of the Rings
2001 Tan Dun – Wo hu cang long
2000 John Corigliano – Le violon rouge
1999 Nicola Piovani – La vita è bella
Stephen Warbeck – Shakespeare in Love
1998 James Horner – Titanic
Anne Dudley – The Full Monty
1997 Gabriel Yared – The English Patient
Rachel Portman – Emma
1996 Luis Enríquez Bacalov – Il postino
Alan Menken, Stephen Schwartz – Pocahontas
1995 Hans Zimmer – The Lion King
1994 John Williams – Schindler's List
1993 Alan Menken – Aladdin
1992 Alan Menken – Beauty and the Beast
1991 John Barry – Dances with Wolves
1990 Alan Menken – The Little Mermaid
1989 Dave Grusin – The Milagro Beanfield War
1988 Ryuichi Sakamoto, David Byrne, Cong Su – The Last Emperor
1987 Herbie Hancock – 'Round Midnight
1986 John Barry – Out of Africa
1985 Maurice Jarre – A Passage to India
Prince – Purple Rain
1984 Bill Conti – The Right Stuff
Michel Legrand, Alan Bergman, Marilyn Bergman – Yentl
1983 John Williams – E.T. the Extra-Terrestrial
Henry Mancini, Leslie Bricusse – Victor/Victoria
1982 Vangelis – Chariots of Fire
1981 Michael Gore – Fame
1980 Georges Delerue – A Little Romance
Ralph Burns – All That Jazz
1979 Giorgio Moroder – Midnight Express
Joe Renzetti – The Buddy Holly Story
1978 John Williams – Star Wars
Jonathan Tunick – A Little Night Music
1977 Jerry Goldsmith – The Omen
Leonard Rosenman – Bound for Glory
1976 John Williams – Jaws
Leonard Rosenman – Barry Lyndon
1975 Nino Rota, Carmine Coppola – The Godfather: Part II
Nelson Riddle – The Great Gatsby
1974 Marvin Hamlisch – The Way We Were
Marvin Hamlisch – The Sting
1973 Charles Chaplin, Ray Rasch, Larry Russell – Limelight
Ralph Burns – Cabaret
1972 Michel Legrand – Summer of '42
John Williams – Fiddler on the Roof
1971 Francis Lai – Love Story
The Beatles – Let It Be
1970 Burt Bacharach – Butch Cassidy and the Sundance Kid
Lennie Hayton, Lionel Newman – Hello, Dolly!
1969 John Barry – The Lion in Winter
Johnny Green – Oliver!
1968 Elmer Bernstein – Thoroughly Modern Millie
Alfred Newman, Ken Darby – Camelot
1967 John Barry – Born Free
Ken Thorne – A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
1966 Maurice Jarre – Doctor Zhivago
Irwin Kostal – The Sound of Music
1965 Richard M. Sherman, Robert B. Sherman – Mary Poppins
André Previn – My Fair Lady
1964 John Addison – Tom Jones
André Previn – Irma la Douce
1963 Maurice Jarre – Lawrence of Arabia
Ray Heindorf – The Music Man
1962 Henry Mancini – Breakfast at Tiffany's
Saul Chaplin, Johnny Green, Sid Ramin, Irwin Kostal – West Side Story
1961 Ernest Gold – Exodus
Morris Stoloff, Harry Sukman – Song Without End
1960 Miklós Rózsa – Ben-Hur
André Previn, Ken Darby – Porgy and Bess
1959 Dimitri Tiomkin – The Old Man and the Sea
André Previn – Gigi
1958 Malcolm Arnold – The Bridge on the River Kwai
1957 Victor Young – Around the World in Eighty Days
Alfred Newman, Ken Darby – The King and I
1956 Alfred Newman – Love Is a Many-Splendored Thing
Robert Russell Bennett, Jay Blackton, Adolph Deutsch – Oklahoma!
1955 Dimitri Tiomkin – The High and the Mighty
Adolph Deutsch, Saul Chaplin – Seven Brides for Seven Brothers
1954 Bronislau Kaper – Lili
Alfred Newman – Call Me Madam
1953 Dimitri Tiomkin – High Noon
Alfred Newman – With a Song in My Heart
1952 Franz Waxman – A Place in the Sun
Johnny Green, Saul Chaplin – An American in Paris
1951 Franz Waxman – Sunset Blvd.
Adolph Deutsch, Roger Edens – Annie Get Your Gun
1950 Aaron Copland – The Heiress
Roger Edens, Lennie Hayton – On the Town
1949 Brian Easdale – The Red Shoes
Johnny Green, Roger Edens – Easter Parade
1948 Miklós Rózsa – A Double Life
Alfred Newman – Mother Wore Tights
1947 Hugo Friedhofer – The Best Years of Our Lives
Morris Stoloff – The Jolson Story
1946 Miklós Rózsa – Spellbound
George E. Stoll – Anchors Aweigh
1945 Max Steiner – Since You Went Away
Carmen Dragon, Morris Stoloff – Cover Girl
1944 Alfred Newman – The Song of Bernadette
Ray Heindorf – This Is the Army
1943 Max Steiner – Now, Voyager
Ray Heindorf, Heinz Roemheld – Yankee Doodle Dandy
1942 Bernard Herrmann – The Devil and Daniel Webster
Frank Churchill, Oliver Wallace – Dumbo
1941 Leigh Harline, Paul J. Smith, Ned Washington – Pinocchio
Alfred Newman – Tin Pan Alley
1940 Herbert Stothart – The Wizard of Oz
Richard Hageman, W. Franke Harling, John Leipold, Leo Shuken – Stagecoach
1939 Erich Wolfgang Korngold – The Adventures of Robin Hood
Alfred Newman – Alexander's Ragtime Band
1938 Charles Previn – One Hundred Men and a Girl
1937 Leo F. Forbstein – Anthony Adverse
1936 Max Steiner – The Informer
1935 Louis Silvers – One Night of Love

OSCAR – nagroda honorowa

2007 Ennio Morricone
2006 Robert Altman
2005 Sidney Lumet
2004 Blake Edwards
2003 Peter O'Toole
2002 Sidney Poitier
Robert Redford
2001 Jack Cardiff
Ernest Lehman
2000 Andrzej Wajda
1999 Elia Kazan
1998 Stanley Donen
1997 Michael Kidd
1996 Kirk Douglas
Chuck Jones
1995 Michelangelo Antonioni
1994 Deborah Kerr
1993 Federico Fellini
1992 Satyajit Ray
1991 Sophia Loren
Myrna Loy
1990 Akira Kurosawa
1989 Eastman Kodak Co.
National Film Board of Canada
1987 Ralph Bellamy
1986 Paul Newman
Alex North
1985 James Stewart
The National Endowment
1984 Hal Roach
1983 Mickey Rooney
1982 Barbara Stanwyck
1981 Henry Fonda
1980 Alec Guinness
Hal Elias
1979 Laurence Olivier
King Vidor
Walter Lantz
Museum of Modern Art, Dept. of Film
1978 Margaret Booth
1976 Mary Pickford
1975 Howard Hawks
Jean Renoir
1974 Groucho Marx
Henri Langlois
1973 Edward G. Robinson
Charles S. Boren
1972 Charles Chaplin
1971 Lillian Gish
Orson Welles
1970 Cary Grant
1969 Onna White – choreografia Oliver!
John Chambers – charakteryzacja Planet of the Apes
1968 Arthur Freed
1967 Yakima Canutt
Y. Frank Freeman
1966 Bob Hope
1965 William Tuttle – charakteryzacja 7 Faces of Dr. Lao
1962 Jerome Robbins
Fred L. Metzler
William L. Hendricks – produkcja A Force in Readiness
1961 Gary Cooper
Stan Laurel
1960 Buster Keaton
Lee De Forest
1959 Maurice Chevalier
1958 Gilbert M. 'Broncho Billy' Anderson
Charles Brackett
B.B. Kahane
Society of Motion Picture and Television Engineers
1957 Eddie Cantor
1956 Miyamoto Musashi – najlepszy film nieanglojęzyczny (Japonia)
1955 Greta Garbo
Danny Kaye
Kemp Niver
Jon Whiteley – występ The Kidnappers
Vincent Winter – występ The Kidnappers
Bausch & Lomb Optical Co.
Jigokumon – najlepszy film nieanglojęzyczny (Japonia)
1954 Joseph Breen
Pete Smith
20th Century-Fox Film Corp.
Bell and Howell Co.
1953 Bob Hope
Harold Lloyd
Merian C. Cooper
Joseph M. Schenck
George Alfred Mitchell
Jeux interdits – najlepszy film nieanglojęzyczny (Francja)
1952 Gene Kelly
Rashomon – najlepszy film nieanglojęzyczny (Japonia)
1951 Louis B. Mayer
George Murphy
Au-delà des grilles – najlepszy film nieanglojęzyczny (Francja/Włochy)
1950 Fred Astaire
Jean Hersholt
Cecil B. DeMille
Ladri di Biciclette – najlepszy film nieanglojęzyczny (Włochy)
1949 Sid Grauman
Adolph Zukor
Walter Wanger – produkcja Joan of Arc
Monsieur Vincent – najlepszy film nieanglojęzyczny (Francja)
1948 James Baskett – występ Song of the South
William Nicholas Selig, Albert E. Smith, George K. Spoor, Thomas Armat
Bill and Coo – film
Sciuscià – najlepszy film nieanglojęzyczny (Włochy)
1947 Laurence Olivier – występ, reżyseria i produkcja Henry V
Harold Russell – występ The Best Years of Our Lives
Ernst Lubitsch
1946 Daniel J. Bloomberg
Walter Wanger
Mervyn LeRoy, Frank Ross – produkcja The House I Live In
1945 Bob Hope
1944 George Pal
1943 Charles Boyer
Noel Coward – produkcja In Which We Serve
M-G-M Studio
1942 Walt Disney, William E. Garity, J.N.A. Hawkins, RCA Manufacturing Co. – film Fantasia
Leopold Stokowski – muzyka Fantasia
Rey Scott – produkcja Kukan
Ministry of Information, UK – film Target for Tonight
1941 Bob Hope
Nathan Levinson
1940 Douglas Fairbanks
Jean Hersholt, Ralph Morgan, Ralph Block, Conrad Nagel, Motion Picture Relief Fund
William Cameron Menzies – scenografia Gone with the Wind
Technicolor Co.
1939 Arthur Ball
Harry M. Warner
Walt Disney – produkcja Snow White and the Seven Dwarfs
Gordon Jennings, Jan Domela, Devereaux Jennings, Irmin Roberts, Art Smith, Farciot Edouart,
Loyal Griggs, Loren L. Ryder, Harry D. Mills, Louis Mesenkop, Walter Oberst –
efekty zdjęciowe i dźwiękowe Spawn of the North
Allen M. Davey, Oliver T. Marsh – zdjęcia Sweethearts
1938 Mack Sennett
Edgar Bergen
W. Howard Greene – zdjęcia A Star Is Born
Museum of Modern Art Film Library
1937 W. Howard Greene, Harold Rosson – zdjęcia The Garden of Allah
March of Time
1936 D.W. Griffith
1932 Walt Disney
1929 Charles Chaplin – występ, scenariusz, reżyseria i produkcja The Circus
Warner Bros. – produkcja The Jazz Singer

----------------------------------------------------------


 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

statystyka

                                              Dotacja dla Forum | Dodaj plakat filmowy | Reklama w serwisie | Promuj Filmomaniaka!


























Nowy komediowy projekt gwiazdora "American Pie"

Pattinson: saga nie odwołuje się do religii mormońskiej

Peter Jackson jednak bliżej "Hobbita"

Stallone: Jako aktor nie mam już zbyt wiele czasu