Poprzedni temat «» Następny temat
Wojna polsko-ruska (2009)
Autor Wiadomość
seba1978 

Ulubiony film: Transformers

Wysłany: 2009-06-13, 14:41   Wojna polsko-ruska (2009)

------------------------------------------------------------

Data premiery: 2009-05-22 (Polska), 2009-04-21 (Świat)

Produkcja: Polska
Gatunek: Dramat

Reżyseria: Xawery Żuławski
Scenariusz: Xawery Żuławski
Zdjęcia: Marian Prokop

Adaptacja słynnej współczesnej powieści Doroty Masłowskiej. "Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną", "pierwszą polską powieść dresiarską", Masłowska napisała jeszcze w liceum. Opublikowana w 2002 roku książka stała się bestsellerem, ale i tematem licznych dyskusji.

W głównej warstwie narracyjnej "Wojna..." opowiada o przygodach dresiarza Silnego z pięcioma kolejnymi dziewczętami. Jednocześnie stanowi nadrealistyczną alegorię polskiej tożsamości narodowej w rzeczywistości małego miasta w województwie pomorskim. Wątki kryminalne przeplatają się w niej z nadzwyczaj dojrzałą egzystencjalną refleksją.

Borys Szyc - Silny
Michał Czernecki - Lewy
Dorota Masłowska - Masłoska
Sonia Bohosiewicz - Natasza
Ewa Kasprzyk - Mama

------------------------------------------------------------

Dzinu 
ProstO z SercA

Wysłany: 2009-10-19, 16:45   

brak słów ... obejrzałem i brak mi słów na ten film. Kocham polskie kino i dziękuję za takie filmy książki nie czytałem ale skupiłem się na grze aktorskiej i tym całym filmie i jestem pod wrażeniem. Scena jak Silny i Lewy są w "Polskim Hamburgerze" po prostu przekozacka i jak później wychodzą i się leją.
Sama rola autorki w filmie bardzo mnie zaciekawiła nigdy dotąd się nie soptkałem z tego typu zagraniem.
Bardzo podobał mi się film ! 10/10

seba1978 

Ulubiony film: Transformers

Wysłany: 2009-10-21, 18:45   

O Dzinu jak tak zachwalasz to obejrzę i kliknę cosik na ten temat. :hmmm:

Kaszubski 

Ulubiony film: Skazani na Shawshank (1994)

Wysłany: 2009-10-21, 20:44   

Podobnie jak Dzinu książeczki nie czytałem, ale film wywarł na mnie naprawdę piorunujące wrażanie. Jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat, wydaje mi się że można śmiało to stwierdzić. Pan Xawery ukazuję stan naszego kraju, który jest (nie oszukujmy) beznadziejny. Ucieczka od codziennych problemów poprzez branie narkotyków jest tu ukazana w dobry sposób (mowa o konsekwencjach brania).
Jedynie co mnie lekko irytowało w filmie to tzw. przeze mnie "polski matrix"- zbyt dużo jest tam fantastycznych ciosów, bijatyk itp.

Wydaje mi się że film można porównać do znanego chyba wszystkim "Dnia Świra". Nie raz słyszałem teksty typu "najlepszą komedią jest Dzień Świra", ale zastanówmy się chwilę czy to aby na pewno jest komedia?
Jestem niemalże pewny że podobnie jest z "Wojną Polsko-Ruską", bo te dwa filmy wiele nie różni, a jeżeli chodzi o wykonanie to nie wiem czy "Wojna Polsko-Ruska" nie jest ciut lepsza od "Dnia Świra"...

I w jednym i w drugim filmie na samym początku mamy niezły ubaw, trzeba to przyznać lecz dopiero w połowie filmu zaczynamy sensownie myśleć co reżyser chciał nam przez to ukazać...

Dlaczego poruszyłem temat komedii?
Wiele osób może nie zrozumieć filmu, pisząc tylko i wyłącznie że podczas oglądania mieli mega ubaw, bądź że film jest wielkim gniotem nie podając dokładnie argumentów.

Powiem krótko (mam nadzieje że nikogo nie urażę tym stwierdzeniem): Ten film jest dla ludzi myślących.

Ocena: 5-/6

Dzinu 
ProstO z SercA

Wysłany: 2009-10-21, 21:21   

Kaszubski To samo bym napisał gdybym umiał tak wszystko ładnie ubrać w słowa.
Ale zastanówmy się nad rolą Doroty Masłowskiej. Jest ona autorką książki na której podstawie nakręcono film. Książkę napisała w wieku 19 lat co jest zdumiewające. Co to dla niej musiało być za przeżycie spotkać się "na żywo" w filmie ze swoim bohaterem którego stworzyła od zera nadała mu wszystkie cechy wyglądu charakteru. Dla niej myślę było to coś pięknego. Chciałem podać jakiś przykład z życia ale nic takiego nie znalazłem bo nic nie oddaje tego Chyba każdego poety, artysty marzeniem jest spotkanie wymyślonej przez siebie postaci i możliwość porozmawiania z nią w innym wymiarze.

Świetna ścieżka dźwiękowa, gra aktorska i klimat.
Choć do końca nie zrozumiałem o co chodziło z Tymi Ruskimi i Euro cwelami :D

tolek908 

Wysłany: 2009-11-07, 15:37   

Film niekonwencjonalny i niezwyczajny. Może mnie nie oczarował ale dawno takiego polskiego filmu nie widzialem. Świetny Szyc w roli Silnego.

Abilac 

Ulubiony film: Matrix Reaktywacja

Wysłany: 2009-12-29, 15:02   

Ubaw po pachy, jednak film zmusza do przemyśleń nad swoim życiem.
Dialogi w filmie- świetne! Bohosiewicz i Szyc- wspaniała gra aktorska!

Odpowiedz do tematu